Контрольные работы по праву

УТВОРЕННЯ СПАРТАНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ
3.
Право
Усередині спрартанского суспільства не було “dемоs'а” в античному розумінні цього слова – тобто «народу» у змісті протиставлення більшої частини повноправного в цивільному плані населення невеликій групі знатних і багатих. Реформа Лікурга і приватні міри, що пішли за нею, привели до розширення аристократії, у юридичному змісті, таким чином, що вона включила у свій склад усе повноправне населення, образів стан спартиатів або гомеїв (рівних).

У результаті внутрішньої еволюції VIII – VI ст., викликаної багато в чому обставинами двох мессенських воїн, Спарта перетворилася у військовий табір, а її громадяни – у військову касту, від спаяності й однодумності якої залежало виживання держави. Ідеологія братерства й співробітництва стала основною у спартанському суспільстві, витісняючи на другий план і зовсім ставлячи під підозру як соціальні цінності так і переваги, як багатство або знатність. Остання в Спарті не заперечувалась, але явно не шанувалась як самодостатня вирішальна підстава для першості в суспільстві – самий знатний спартиат для того, щоб дістати права громадянина, повинен був успішно пройти весь покладений шлях виховання.

Знатність, зрозуміло, давала деякі переваги, але для того, щоб реалізувати їх, спартиат повинен був підтвердити свій цивільний статус усіма способами життя, поводженням відповідно до правил, визнаними та обов'язковими для усіх.

Спартиата робило спартиатом, як уже було відзначено вище, у першу чергу, виховання.

Спарта була єдиним грецьким полісом, де держава монополізувала виховання молодого покоління, усунувши вплив родини. Тим самим досягалася найважливіша мета – установити безпосередню (без таких проміжних ланок, як родина або рід) зв'язок між громадянином і його полісом, особисту відданість спартиата державі.

Відразу після народження дитина повинна була бути представлена старійшинам, що приймали її як майбутнього громадянина тільки в тому випадку якщо він був красивий, добре складений і сильний. Кволих і калічних скидали в прірву Апотеты. Поки дитині не виповниться сім років, держава довіряє його виховання родині. Точніше, мова йде тільки про «вигодовування», у якому лаконські жінки традиційно визнавалися особливо мистецькими. По досягненні семи років дитина переходила у ведення держави і починався її виховний процес, що тривав у своїй основній частині аж до досягнення двадцятилітнього віку. У двадцять років основне створення закінчувалося, однак молода людина вступала у формування дорослих чоловіків, залишаючи рідний дім і, відправлялася в казарму, у якій повинна була прожити аж до того, як їй виповниться тридцять, навіть якщо за цей час устигла обзавестись родиною.

Як і у всякому закритому суспільстві, у Спарті відбулася істотна деформація цінностей. Відступники від спартанської моделі каралися найефективнішим чином – не державним примусом, але силами суспільства, тим презирством і приниженням, якими наділяло відступника найближче його оточення. Спартиат знаходився під постійним контролем, увесь час піддавався впливу встановлених у суспільстві ідеологічних постулатів – але цей вплив йшло від самого тісного кола, від його співтоваришів на загальних трапезах (сисситіях). Це замкнуте суспільство дозволяло виховати суворе однакове поводження, стандарт соціального життя, що не допускає яких би, то ні було відступів. За словами Плутарха: “Лікург привчав співгромадян не бажати і не вміти жити окремо від інших, навпаки, вони повинні були, як бджоли, жити завжди разом, збиратися навколо свого глави і цілком належати батьківщині”.

Феноменальний успіх такого підприємства по вихованню ідеального громадянина, цілком розчиненого у своєму полісі, здавна привертав увагу філософів.

Спарта стала зразком для концепцій Ксенофонта, Платона, Полібія. Але ідеальний громадянин, якого створила Спарта, міг існувати тільки в умовах закритого суспільства. Коли в V, а особливо в IV столітті Спарта виявилась тісно втягнута в Грецькі й у цілому в середземноморські відносини, коли її громадяни все частіше були змушені діяти зовні, в ситуаціях, що не мають заздалегідь заданих правил і поза твердим контролем за їх виконанням, вони продемонстрували свою повну непристосованість до таких умов, і, зокрема, показали приклади моральної деградації, що шокують.
З'ясувалося, що мораль, побудована тільки на зовнішніх витратах і послідовній, непохитній соціальній дресурі, що не має укорінення у внутрішніх, особистих нормах, руйнується так швидко, як тільки це можливо.

Цю нестійкість перед будь-яким зовнішнім впливом (адже мораль спартиата є винятково зовнішня йому даність) продемонстрував, імовірно, почасти для себе самого мимоволі, Плутарх, відзначивши, що спартанці були ідеальним цілим тільки до того моменту, як дотримувалася встановлена Лікургом заборона на ввіз у Спарту золота і прикрас: “При царюванні Агіда вторглись в Спарту в перший раз гроші, разом же з грішми повернулися у державу користолюбство й спрага заможності”. Спартанський світ міг існувати тільки в ізоляції. І тому причиною його катастрофи, говорячи: “Сum grano salis”, перемога в Пелопоннеській війні. Ставши гегемонами грецького світу, спартанці повинні були вийти з ізоляції, а хоч, почасти відкрившись світові, вони вже не могли зберегти в недоторканності корінні принципи устрою власного суспільства. Нездатні ні змінитися, ні повернутися до колишніх порядків у їхній незмінності, вони стали жертвами власного успіху.

Таким чином, за допомогою правових, моральних, релігійних правил і ритуалів чітко розподілялися соціальні ролі, що припускали в основному обов'язки, а не права особистості. Громадянин був невід'ємною складовою жорстко нормованої соціальної системи. На мою думку вищезазначене свідчить не так про тоталітарний режим, як про комуністичний устрій. Характерні ознаки комуністичного режиму при правлінні Лікурга вбачаються у законах, які він вів. Наприклад, “Закон про рівність”, у якому було вказано, що ніхто не мав права мати більше за іншого або бути багатше. Цим законом він хотів зрівняти права та соціальний стан усіх громадян.

вернуться к содержанию
вернуться к списку источников
перейти на главную страницу

Релевантная научная информация:

  1. Электронная книга -портал научной литературы!
  2. Контрольные работы по праву Портал Твой Учебник - учебная и научная литература
  3. Учебники по международному праву Портал Твой Учебник - учебная и научная литература
  4. Балашов Л. Е. Философия: Учебник. 2-я редакция, с изменениями и дополнениями. Электронная версия — М., 2005. — с. 672. - Философия
  5. УТВОРЕННЯ СПАРТАНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ - Контрольные работы по праву
  6. Дахно І. І. Міжнародне приватне право: Навч. посіб. — 2-ге вид., стереотип. — К.: МАУП, 2004. — 312 с. - Учебники по международному праву
  7. 3.1. Античная Греция (Ш тыс. до н.э. - 30 г. до н.э.) - Исторические науки
  8. 3.2. Античный Рим (Vffl в. до н.э. - V в. н.э.) - Исторические науки
  9. 4.7 Восточные славяне на пороге образования государства (VI - IX в.) - Исторические науки
  10. 5.1 Общая характеристика западноевропейского Средневековья (V - XVH вв.) - Исторические науки
  11. 5.3. Классическое Средневековье (XI - XV вв.) - Исторические науки
  12. 6.2. Становление цивилизации в Русских землях (XI - XV вв.) - Исторические науки
  13. 7.3. Китай (Ш - XVD вв.) - Исторические науки
  14. 8.4. Франция - Исторические науки
  15. 8.5. Германия - Исторические науки
  16. 9.1. Россия в XVI веке - Исторические науки
  17. 9.2. XVII век в истории России - Исторические науки
  18. 10.1. Ранние буржуазные государства и просвещенный абсолютизм в Европе - Исторические науки
  19. 10.2 Великая французская революция - Исторические науки
  20. 11.1. Россия при Петре I - Исторические науки

Другие научные источники направления Контрольные работы по праву: