Учебники по международному праву

Дахно І. І. Міжнародне приватне право: Навч. посіб.
— 2-ге вид., стереотип. — К.: МАУП, 2004. — 312 с.
5.2. ПОНЯТТЯ "ЮРИДИЧНА ОСОБА"
Юридична особа—це утворення, яке можна зрозуміти лише у взаємозв'язку з правовим полем, що існує навколо неї. Як сказав мудрець: "Короля грає почет". Немає підлеглих—немає й короля. На відміну від фізичної юридична особа існує завдяки наявності правового поля. Щоправда, різні правопорядки неоднаково розуміють поняття "юридична особа". Вітчизняний законодавець не вважає державу юридичною особою, бо саме держава створює її.

Коротко ознайомимося з тим, як розуміють юридичну особу, наприклад, у Великій Британії. Для цього скористаємося двома найпопулярні-шими там юридичними словниками. "Правничий словник Коллінза" (СоШпз Вісґіопагу ofLaw) наприкінці 90-х років XX ст. у статті "Особа" (Person) зазначав: " Особа є предметом законних прав.

Є два види законних осіб — людські істоти (human beings) і штучні особи (artificial persons), такі як корпорації. Товариство в Англії не є окремою законною особою, але у Шотландії воно є так званою квазі-особою". У нотатці "Юридична особа" (Зигізйс Регзоп) зазначений словник пояснював, що нею є орган (body), визнаний державою як такий, що наділений правами й обов'язками так само, як і природна (natural) або людська (human) особа; загальним прикладом є компанія.
"Оксфордський правничий словник" (Oxford Dictionary ofLaw) у четвертій редакції (від 1997 р.) пояснював: "Юридична особа (штучна особа)" Оигізііс person (artificial person) ) — це утворення типу корпорації, що визнається як таке, що має законну особовість (legal personality), тобто здатне мати законні права і обов'язки. Зазначене поняття вживається як протилежне людській особі, яку називають "природною особою".

Розглянемо пояснення поняття "юридична особа" у вітчизняному словнику.

У статті "Особа у цивільному праві" "Юридичного словника-довід-ника", випущеного київським видавництвом "Феміна" у 1996 р., зазначається: "Юридична особа—це організація, яка має відокремлене майно, може від свого імені набувати різних майнових і немайнових прав і виконувати обов'язки, бути позивачем або відповідачем у суді, арбітражному суді або в третейському суді. Юридична особа має цивільну

63

дієздатність відповідно до встановлених цілей її діяльності. Дієздатність за обсягом, а також моментом виникнення і припинення збігається з правоздатністю. Правоздатність юридичної особи виникає з моменту затвердження її статуту або положення, а в разі коли вона повинна діяти на підставі загального положення про організації певного виду—з моменту видання компетентним органом постанови про утворення її. Якщо статут підлягає реєстрації, правоздатність юридичної особи виникає з моменту реєстрації. Правоздатність юридичної особи припиняється з ліквідацією її ".

Очевидно, в усіх країнах світу юридична наука і практика використовують поняття "юридична особа". А от законодавчі формулювання цього поняття існують не скрізь.

У нашому законодавстві існує кілька офіційно сформульованих дефініцій юридичної особи. Ознайомимося з ними.

"Юридичними особами визнаються об'єднання осіб, установи або організації, які можуть як такі набувати прав за майном, вступати у зобов'язання, позовувати і відповідати у суді" (ст. 13 Цивільного кодексу УСРР, затвердженого постановою ЦВК УСРР від 16 грудня 1922 р.).

"Юридичною особою визнається організація, яка має у власності, повному господарському віданні або оперативному управлінні відокремлене майно, відповідає за своїми зобов'язаннями цим майном і виступає у суді від свого імені.

Юридичні особи можуть мати майнові і особисті немайнові права і зобов'язання..." (витяг з п.

1 ст.
11 "Поняття юридичної особи" "Основ цивільного законодавства Союзу РСР і республік", прийнятих Верховною Радою СРСР 31 травня 1991 р.).

"Юридичними особами визнаються організації, які мають відокремлене майно, можуть від свого імені набувати майнових та особистих немайнових прав і нести обов'язки, бути позивачами і відповідачами у суді, арбітражі або в третейському суді" (ст. 23 "Поняття юридичної особи" Цивільного кодексу України від 18 липня 1963 р.).

"Юридична особа—це особа, зареєстрована як платник податку на додану вартість, має індивідуальний податковий номер платника податку і здійснює операції з ввезення (пересилання) на митну територію України товарів (робіт, послуг) для цільового використання на будівництво, реконструкцію, ремонт і обслуговування об'єктів, а також обладнання і транспортних засобів, а саме:

• замовник (забудівельник) будівництва, реконструкції, ремонту і обслуговування об'єктів;

64

особа, яка уклала договори (контракти) із замовниками (забу- дівельниками) будівництва, реконструкції, ремонту і облаштування об'єктів;

особа, яка здійснює поставку обладнання і транспортних засобів, а також виконує роботи (надає послуги) для забезпечення і проведення щорічних зборів Європейського банку реконструкції та розвитку від повідно до додатку 2 до Закону — переможець тендеру, проведеного Організаційним комітетом Міжнародної ради координації діяльності з підготовки і проведення щорічних зборів Європейського банку реконст рукції і розвитку" (витяг з п. 2 Порядку ввезення (пересилання) на митну територію України товарів (робіт, послуг) для цільового використання на підготовку проведення у Києві щорічних зборів Європейського банку реконструкції та розвитку у травні 1998 р., затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 грудня 1997 р. № 1343).

вернуться к содержанию
вернуться к списку источников
перейти на главную страницу

Релевантная научная информация:

  1. Дахно І. І. Міжнародне приватне право: Навч. посіб. — 2-ге вид., стереотип. — К.: МАУП, 2004. — 312 с. - Учебники по международному праву
  2. 5.2. ПОНЯТТЯ ЮРИДИЧНА ОСОБА - Учебники по международному праву
  3. §*3. Основні правила оформлення реквізитів - Деловой язык
  4. § 3. Характеристика - Деловой язык
  5. § 1. Класифікація листів - Деловой язык
  6. § 6. Лексика. Синонімічне багатство української мови. - Деловой язык
  7. § 11. Пароніми - Деловой язык
  8. § 25. Протокол - Деловой язык
  9. § 28. Розділові знаки при звертаннях - Деловой язык
  10. § 31. Розділові знаки при вставних словах, словосполученнях, реченнях і вставлених компонентах - Деловой язык
  11. § 4. Правопис складних прикметників - Деловой язык
  12. § 2. Зв'язок числівників з іменниками - Деловой язык
  13. § 6. Розділові знаки у складносурядних реченнях' - Деловой язык
  14. § 9. Розділові знаки в складнопідрядних реченнях - Деловой язык
  15. § 12. Розділові знаки у безсполучникових складних реченнях - Деловой язык
  16. § 13. Доручення - Деловой язык
  17. § 3. Орфоепія і культура усного мовлення - Деловой язык
  18. 1.1. ПРЕДМЕТ МІЖНАРОДНОГО ПРИВАТНОГО ПРАВА - Учебники по международному праву
  19. 3.4. ІНШІ ПОНЯТТЯ МІЖНАРОДНОГО ПРИВАТНОГО ПРАВА - Учебники по международному праву
  20. 4.2 ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПРАВОЗДАТНІСТЬ І ДІЄЗДАТНІСТЬ ІНОЗЕМЦІВ В УКРАЇНІ - Учебники по международному праву

Другие научные источники направления Учебники по международному праву: