Экология и природопользование

Білявський Г. О., Фурдуй Р. С. Основи екологічних знань: Підручник.—К.: Либідь, 1997.— 288 с.
1.5.
Нова філософія життя
Таким чином, ясно, що стиль сучасного людського буття є хибним, і його неодмінно належить змінити, якщо ми хочемо зберегти біосферу і самим зберегтись в ній. А оскільки стиль життя визначається мораллю, якої дотримується суспільство, то настав час виробити й керуватись у своїх діях новими моральними принципами й критеріями. Тому перебудова основних засад цивілізації у XXI ст., яка відповідатиме сучасним вимогам у взаємовідносинах Природи й планетарного співтовариства людей, повинна носити значною мірою моральний характер.

Люди мають зрозуміти, що яким би не виявився варіант стратегії виживання, вони повинні взяти на себе тягар надскладних зобов'язань перед собою, перед своїми близькими, підготувати й поступово реалізувати цілу низку самообмежень. Ці необхідні обмеження, що будуть утверджуватися в нашому житті, будуть впливати на формування нового характеру майбутньої цивілізації, на структуру відносин між країнами, народами й окремими людьми.

Це буде нова філософія життя, яка так глибоко відрізнятиметься від нашої сучасної філософії, як мораль первісних племен від моралі суспільства XX ст.

Підвалинами нової моралі, нової філософії життя мають бути:

природоцентризм; планетарний загальнолюдський підхід до вирішення земних соціально-економічних (перш за все — енергетичних) та екологічних проблем; ідея універсалізму, глобальної і космічної взаємозалежності всіх процесів; ідея необхідності безумовної реалізації підказаних екологічними законами і досвідом

37

1.

Людство й довкілля

попереднього розвитку самообмежень; ідея оптимального використання всіх ресурсів Землі на основі впровадження нових технологій і міжнародної глобальної експертної оцінки цих ресурсів;

ідея збереження біорізноманіття.

Спеціалістами підраховано, що частка відновних джерел енергії становить всього 10 % їхньої загальної кількості, що споживається людством. Це означає, що для того, щоб при сучасному рівні технологій вписатися в природний кругообіг речовин та енергії, людство мусить зменшити свої потреби мінімум у 10 разів: тобто або в 10 разів має зменшитися кількість населення Землі, або за рахунок нових технологій у стільки ж разів треба зменшити споживання енергії на кожну людину, або ж прийняти якийсь середній варіант (50Х 50). З висновків тих же вчених-фахівців випливає, що у найближчі десятиліття десятикратне зменшення загального енергоспоживання за рахунок будь-яких нових науково-технічних рішень не реальне. Тому вирішення демографічної проблеми, регулювання росту населення і встановлення його загальної кількості у відповідності з можливостями біосфери є найголовнішим завданням нашого часу. Бо саме з проблемою перенаселення пов'язані всі інші екологічні проблеми — перевиснаження ресурсів, перевиробництво, перезабруднення довкілля.

Оптимальна кількість населення Землі — це така, яку можна буде без шкоди природному середовищу забезпечити енергією, достатньою для подальшого технічного прогресу у плідній співпраці з довкіллям (детальніше див. розділ 2.5.4).

Дуже важливим фактором для майбутнього суспільства має бути посилення в ньому демократичних основ, самоуправління, залучення широких мас населення для прийняття рішень з одночасною глибокою екологічною освітою суспільства. Нова філософія життя, екологічна філософія, повинна згуртувати, об'єднати не лише «зелених» усіх напрямів з усіх районів планети, а й всіх людей Землі для подолання екологічної кризи. Ця філософія повинна допомогти сформуватися новому планетарному братству, здатному до самообмежень, самодисципліни, співпраці, взаєморозуміння і взаємодопомоги.

Програмою дій суспільства XXI ст.

має стати програма, викладена в документах Міжнародної екологічної конференції в Ріо-де-Жанейро в 1992 p.

Підсумовуючи, можна акцентувати увагу на таких основних відмінностях старої й нової філософії життя:

38

Частина 1.

НАУКА ПРО ДОВКІЛЛЯ

Стара

Навколишнє середовище, природні ресурси безмежні, тому, вичерпавши потрібне в одному місці, можна пересуватися в інше й продовжувати споживати стільки, скільки хочеш (або можеш).

Життя людей можна зробити кращим завдяки постійному нарощуванню наших матеріальних достатків і прибутків.

Вартість будь-якого проекту визначилася сумарною вартістю матеріалів, необхідної енергії, праці, тобто на першому плані була економічна доцільність, вигода.

Природа повинна бути переможена.

Нові технології допоможуть вирішити всі наші проблеми.

Людина стала над природою, відокремилася від неї і повинна керувати природними процесами.

Нова

Визнання незаперечного факту обмеженості природних ресурсів. Рециклічність, опти-мальність і найширше використання відновних ресурсів допоможе запобігти їх виснаженню.

Життєва цінність — це не проста сума наших загальних банківських рахунків.

Вартість проекту — це не просто сума вартості енергії, праці й сировини, це, в першу чергу, екологічні збитки, вартість погіршення людського здоров'я й стану екосистем.

Ми повинні знати, розуміти природні процеси й співпрацювати з Природою, враховуючи її закони.

Тільки розумне поєднання нових технологій із зусиллями кожного члена суспільства у вирішенні природоохоронних заходів допоможе вийти з глобальної екологічної кризи.

Ми — невід'ємна частка природи. Всесвіті/ й мусимо керуватися законами Природи, поважати всі елементи довкілля. Всі інші живі істоти — такі ж рівноправні члени біосфери, як і ми.

39

1. Людство й довкілля

Відходи е неприємним, але '.еминучим продуктом будь-а:ої людської діяльності.

Відходів не повинно бути взагалі. Як і в Природі, де відходи одних організмів є ресурсами для інших організмів, тик і в людській діяльності відходи повинні органічно вписуватися в природний кругообіг речовин.

Нова філософія життя має навчити нас поважати Природу, Землю, екосистеми і поводитися в довкіллі так, щоб не перешкоджати нормальному функціонуванню біосфери, щоб життя на планеті Земля продовжувалося і розквітало.

вернуться к содержанию
вернуться к списку источников
перейти на главную страницу

Релевантная научная информация:

  1. Білявський Г. О., Фурдуй Р. С. Основи екологічних знань: Підручник.—К.: Либідь, 1997.— 288 с. - Экология и природопользование
  2. ВСТУП - Экология и природопользование
  3. 1.5. Нова філософія життя - Экология и природопользование
  4. 2.1. Структура, предмет, завдання й методи науки про довкілля - Экология и природопользование
  5. 3.5. Біосфера - Экология и природопользование
  6. 1.1. Джерела екологічної загрози - Экология и природопользование
  7. 1.2. Еволюція відносин людини й природи - Экология и природопользование
  8. 2.6. Основні принципи економіки природокористування - Экология и природопользование
  9. § 13. Розділові знаки при однорідних членах речення - Деловой язык
  10. § 1. Класифікація листів - Деловой язык
  11. § 4. Прес-реліз - Деловой язык
  12. 1.3. Надзвичайні екологічні ситуації - Экология и природопользование
  13. 1.4. Криза людського духу - Экология и природопользование
  14. 2.2. Основні екологічні поняття й терміни - Экология и природопользование
  15. 2.3. Життя екосистем - Экология и природопользование
  16. 2.5. Методи вивчення характеру й обсягів антропогенних забруднень та екологічний моніторинг - Экология и природопользование
  17. 2.7. Основи економіки природокористування - Экология и природопользование
  18. 2.9. Правові основи природокористування - Экология и природопользование
  19. 3.1. Основні риси екологічної системи «Земля» - Экология и природопользование
  20. 3.2. Атмосфера - Экология и природопользование

Другие научные источники направления Экология и природопользование: